O čom je koučing
a čo je vlastne koučing?

Koučing je o sprevádzaní, spolujazde s klientom
ku požadovanému cieľu.


Človek častokrát nepotrebuje nové informácie, nové podnety - a väčšinou to ani nepomôže k tomu, aby niečo dosiahol.

Koučing je veľmi účinná metóda sprevádzania, pri ktorej klient pracuje s tým, čo má - sám si nájde odpovede na otázky - kouč mu pomôže tie odpovede v sebe objaviť, poprepájať zdanlivo nesúvisiace.

V dnešnej rýchlej dobe je náročné počúvať samého seba a zahĺbiť sa pri tom všetkom ruchu, ktorý nás obklopuje. Snáď každý jeden klient s prekvapení zistí, že počas stretnutia venuje plné 2 hodiny samému sebe, a že ako dlho to už neurobil.

Ja sám to poznám a práve preto som kouč - pomôcť druhým zistiť, ako moc sú silní, čo všetko dokážu, a že to je všetko v nich, stačí odhodiť sebapochybovanie, zapojiť a naštartovať svoju myseľ, odstrániť prekážky, ktoré sme jej sami vytvorili.. Jeden z najkrajších pocitov pri pomocných remeslách.

Toľko odpovedí je v nás.. Samozrejme, že potrebujeme študovať a získavať informácie. No rovnako dôležité je počúvať seba, čo je pre nás dobré, byť v súlade so samým sebou.

Čo na spoluprácu hovoria klienti

Kouč, sprievodca, typológ, s CELISTVÝM prístupom.

Kouč, sprievodca, typológ, s CELISTVÝM prístupom.

Pomáham klientom stať sa majstrom samého seba. Väčšinu svojho života sa venujem témám a otázkam, ako čo najlepšie ovládať samého seba. Objavujem a testujem nástroje, techniky, pomôcky, ktoré ľuďom pomôžu v ich každodennom živote, ale aj pri životne dôležitých otázkach ako: Prečo som tu? Aký je môj údel/predurčenie? Čo by som mal v živote robiť, aby som bol naplnený?

Následne nastavujeme krátkodobú či dlhodobú spoluprácu a vhodný smer k spokojnému prežívaniu svojho života. Častokrát vďaka múdrym otázkám, kvalitnému sebapoznaniu a tiež implementáciou vhodne zvolených každodenných návykov.

Verím tomu, že akýkoľvek druh správania začína v mysli. Naša myseľ je tvoriaci nástroj, schopný tvoriť situácie, obrazy, svety. Avšak je náš údel spoznávať ju a vedieť ju ovládať vedome, inak ovláda ona nás.

Všetko začína v hlave, v mysli. Pomáham klientom začať tam, kde všetko vzniká. Ovládnuť samých seba pomocou toho najsilenšieho nástroja, ktorý my, ľudia, máme. Ten nástroj je ĽUDSKÁ MYSEĽ.
— Erik Danko

Kombinácie rolí pri spolupráci

  • Coaching

    Coaching je zvedomovanie a ujasňovanie nezámeho. Počas coachingu pomáham klientom ujasniť ich ciele a viesť ich procesom k ich naplneniu. Deje sa to prostredníctvom coachovacích techník, napríklad otvorené coachovacie otázky, mapovanie reality, rámcovanie reality, mapovanie zón vplyvu, komfortu, akcie a učenia. Coach nemusí mať skúsenosti v daných oblastiach klientových cieľov. Jeho silnou stránkou je pomôcť klientovi ujasniť si, čo chce robiť, ako to chce dosiahnuť, testovať, čo hovorí a potom mu na tejto ceste pomáhať nestratiť smer.

    Coachujem na základe certifikovaného profesionálneho výcviku podľa osnov International Coaching Federation akreditovaný výcvikom v Business Coaching College. Kontinuálne sa vzdelávam sledovaním rôznychi štúdií, kníh a sledovaním osobností, ktoré túto problematiku vyvíjajú.

  • Mentoring

    Na rozdiel od coacha, mentor poskytuje rady a to v oblastiach, v ktorých má sám skúsenosti a pomáha klientom na ceste, ktorou si už sám prešiel. Ja poskytujem počas mentoringu nástroje k osobnému rozvoju a dlhodobému rastu, ktoré sám používam. Vždy je však potreba sa zamyslieť, čo vyžaduje klientov stav. Väčšinou mentoring využívam v prípade nedostatku informácií alebo pri zdieľaní skúseností s tým, čo mi už funguje. Mentoring nemusí byť vždy potrebný. Môže byť napríklad v témach “ako sa lepšie predať, ako si organizovať aktívnu akvizíciu klientov ako freelancer / kouč / obchodník,” prípadne v iných špecifických oblastiach, s ktorými ma klient osloví a mám v nich kompetenciu.

    Ďalší rozdiel oproti coachingu je ten, že tu vzťah medzi mentorom a klientom nie je rovnocenný. Mentor je učiteľ a klient je žiak.

  • Tréning osobného rozvoja

    Tréning osobného rozvoja je zameraný na budovanie konkrétnych zručností. Tréninig je štruktúrovaný a v dlhodobejšom kontexte. Na rozdiel od kouča, ako tréner radím a vediem klienta k tomu, čo má robiť a čo má dosiahnuť v oblasti sebarozvoja.

    Na rozdiel od mentoringu sa nezameriavam na dosiahnutie externého výsledku (ktorý už mentor dosiahol a pomáha klientovi ho takisto dosiahnuť), ale na zlepšenie interných mäkkých zručností, ako napríklad time management, produktivita, codepencence a podobne, ktoré sú v stave kontinuálneho zlepšovania.